Şifalı Taşlar Değerli Taşlara İlgi Hızla Artıyor! - Burçlara Göre Şifalı Taşlar

Değerli Taşlara İlgi Hızla Artıyor!

Mücevherde pırlantanın yanında renkli değerli taşlar da dikkat çekmeye başladı. Sektörün deneyimli ismi, Zela’nın sahibi Norayr İşler uyarıyor: “Maliyeti 3 dolar bile olmayan camları zümrüt, yakut, safir diye binlerce dolara satıyorlar. Renkli taşlı mücevher alırken uluslararası sertifikası sorulmalı” dedi.

Zela Mücevher, mücevher sektöründe hızla yükselen bir marka…  Zamanında arazi toplar gibi değerli taşlar toplamış. ARTık madenlerin tükenip taş fiyatlarının çok yükseldiği bu günlerde, sektörde bu sayede ciddi bir yer edinmiş.
Zela’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Kuyumcular Odası Başkan Vekili olan Norayr İşler; Dünya’da Burma’dan çıkan büyük boy yakutların tükenmek üzere olduğunu. Kaliteli zümrüt, safir ve tanzanitlerin de artık zor bulunduğunu söylüyor.

“Türkiye’deki mücevherciler renkli taşa önem vermezken, arazi toplar gibi 25 yıldan bu yana değerli taş topladım.” diyen Norayr İşler

Sözlerini şöyle sürdürmüş;

“Halen alınabilir fiyatlardayken değerli taşa yatırım yapılmalı. Ama alırken dikkat edin.
Türkiye’de renkli taşı tanıyan kuyumcu sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ben bunlardan biriyim. Renkli taşta çok büyük oyunlar da vardır. Türkiye’deki renkli taşın yüzde 80’i sentetiktir. Adam karatını 3 dolardan aldığı camı, sentetik taşı allıyor, pulluyor, natürel diye satabiliyor.

Mücevherlerinizi HRD, GIA, GRS, Gubelin gibi uluslararası geçerliliği olan en iyi taş sertifikaları ile almaya özen göstermelisiniz.”

Sezonun popüler taşları ve takıları arasında neler var?

“Renkli mücevher daha da önem kazanıyor. Pırlanta, yakut ve zümrütün fiyatının gittikçe artması sonucu tanzanit, peridot, spinel, garnet gibi taşlar gittikçe popülerleşiyor. Beyaz taşlardan opalinin krallığının yanında ay taşı ve agat da yükseliyor.”

Bir önceki yazımız olan Kaplan gözü taşı başlıklı makalemizde kaplan gözü faydaları, kaplan gözü taşı renkleri ve kaplan gözü taşının özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir